Collection: Original Paintings
Here are my original paintings, the majority made with soft pastels, pan pastels, charcoal and pastel pencils. This is the medium I like the most for its consistency. It is the most similar thing to painting directly with pigments on paper.
I love the vibrancy of the colours, and the texture you can create with the many layers of pastels you can apply on a sandpaper-like surface pastel paper.
I am now transitioning into oils, acrylics and watercolours.
I accept commissions, if interested, let's talk!
-
Blackheath Village Plein Air Soft Pastels Painting
- Regular price
- £660.00
- Sale price
- £660.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Tree reflection in Manor House Gardens Plein Air Soft Pastels Painting
- Regular price
- £660.00
- Sale price
- £660.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Road to Grand St Bernard Pass
- Regular price
- £924.00
- Sale price
- £924.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Shed in the Forest Pastels Painting
- Regular price
- £924.00
- Sale price
- £924.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Val Ferret in Autumn Oil Painting
- Regular price
- £1,080.00
- Sale price
- £1,080.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Plein Air Oils Paintings of a Field in Morgex
- Regular price
- £630.00
- Sale price
- £630.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Autumn in Manor House Gardens Plein Air Oil Painting
- Regular price
- £630.00
- Sale price
- £630.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Light on a Grey Landscape
- Regular price
- £726.00
- Sale price
- £726.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Manor House Gardens #2 in Autumn Soft Pastels Plein Air Painting
- Regular price
- £660.00
- Sale price
- £660.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Manor House Gardens in Autumn 1
- Regular price
- £660.00
- Sale price
- £660.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
The View from my Balcony 4
- Regular price
- £1,060.00
- Sale price
- £1,060.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Previous page
- Page 3 of 15
- Next page